Nechte si vyprávět příběhy

Nechte si vyprávět příběhy

Publikováno: 07.09.2022 08:38

Vybírejte z naší nabídky komentovaných prohlídek!

Poznejte Frýdek-Místek jinak. Nahlédněte do jeho historie, která utvářela jeho architekturu a život v něm. Máte raději aktivní trávení času? Vydejte se na Lysou horu za západem slunce s průvodcem!

Zaposlouchejte se do příběhů dělníků, kteří zasvětili svůj život práci ve Slezanu

Vydejte se po stopách textilek ve Frýdku-Místku, které proslavily toto město pod Beskydami pod značkou Slezan. Nejbližší příležitost budete mít hned 10. září 2022.

V průběhu prohlídky Po stopách textilek, která se koná v rámci projektu Technotrasa, vás seznámíme s minulostí a významem textilního průmyslu, který zcela ovlivnil podobu některých částí města, či s budovami, které v mnoha případech jsou dominantou města dodnes. S průvodkyní si připomenete její tradici, nahlédnete do míst spjatých s výrobou textilií a oděvů, poznáte manufakturní architekturu a uslyšíte příběhy jak dělníků, bez nichž by manufaktury nemohly fungovat, tak jejich samotných majitelů, bez kterých by zase zdejší podniky vzniknout nemohly.

Komentovanou prohlídku doplní návštěva bývalých tkalcoven, přádelen a dalších budov textilky Slezan, zábavné kvízy pro děti i dospělé, poznávačka látek, vstup na výstavu o historii textilnictví a hlavně vyprávění pamětníků, kteří svůj život zasvětili práci ve Slezanu.

Termíny prohlídek:
10. 9., 8:30 hod.
20. 9., 15:30 hod.
18. 10., 15:30 hod.

Sraz v TIC Frýdek na Zámeckém náměstí

Nutná rezervace na rezervace.ticfm.cz nebo osobně na pobočkách Turistického informačního centra Frýdek≈Místek.


Vydejte se po stopách Petra Bezruče

Pobyt v Místku poznamenal Vladimíra Vaška na dlouhá desetiletí. Přijďte si toto období připomenout ve středu 14. září. Spolu s Dodou Bezručovou se můžete přenést do Místku roku 1899. Budeme korzovat po náměstí, ale i v periferii Místku a seznámíme se s tehdejšími významnými obyvateli a místními spolky, jejichž osvětová činnost stála za zbudováním množství reprezentativních a architektonicky zajímavých staveb, kupříkladu Národního domu či bývalé spořitelny, kde v současnosti sídlí Základní umělecká škola. Zároveň navštívíme místa, kam směřovaly kroky poštovního úředníka Vladimíra Vaška a jeho přítele, rebela, učitele a slezského vlastence Ondřeje "Boleslava" Petra. Vladimír Vašek, který je známý spíše pod svým pseudonymem Petr Bezruč, žil a pracoval v Místku v letech 1891 – 1893. Ačkoliv to byla poměrně krátká doba, pro něj to bylo období, které jej poznamenalo na dlouhá desetiletí.

Termín prohlídky:
14. 9., 15.30 hod.

Sraz v TIC Místek na náměstí Svobody

Nutná rezervace na rezervace.ticfm.cz nebo osobně na pobočkách Turistického informačního centra Frýdek≈Místek.


Na Lysou horu za západem slunce

Zažijte nádherné výhledy na okolní Beskydy a možná až do vzdálených Tater za kouzelné atmosféry zapadajícího slunce z nejvyššího vrcholu Moravskoslezských Beskyd! tak to můžete zažít v rámci dalšího speciálního výstupu, který můžete absolvovat za doprovodu průvodce.

Tak obujte boty, díky výstupu s průvodcem bude váš výstup jednodušší, příjemnější a pestřejší!

Termín výstupu:
17. 9. v 15:30 hod., u lanového bludiště Opičárna v Ostravici

Nutná rezervace na rezervace.ticfm.cz nebo osobně na pobočkách Turistického informačního centra Frýdek≈Místek.


Nechte se provést dědictvím našich předků

Stejně jako dalších 39 měst v České republice je i Frýdek-Místek na památkové území pyšný. Projekt Historické perly pod Beskydami zahrnuje celkem 4 beskydská města s památkovými zónami, mezi niž se řadí právě i Frýdek-Místek. Tady se můžete vydat na komentovanou prohlídku na ta nejvýznamnější místa ve městě. Dozvíte se více nejen o jejich historii s nejoblíbenější dcerou Marie Terezie, ale také nahlédnete pod klenbu tajemstvími opředeného chrámu Navštívení Panny Marie, přezdívanému „Slezské Lurdy“.

Termín prohlídky:
4. 10., 15:30 hod.

Sraz v TIC Frýdek na Zámeckém náměstí

Nutná rezervace na rezervace.ticfm.cz nebo osobně na pobočkách Turistického informačního centra Frýdek≈Místek.


Objevte spolu s dětmi poklad zbojníka Juráše

Vydat se po stopách nikým dosud neobjeveného pokladu zbojníka Juráše a zaposlouchat se do tajemných příběhů a pověstí ze zbojnického života v Pobeskydí bude jedinečnou příležitostí pro rodiny s dětmi. Jura Jurášek, známý především jako Juráš, byl nerozlučným druhem obávaného zbojníka Ondráše, nezpochybnitelného vládce beskydských lesů, jenž zahynul právě Jurášovou rukou ve sviadnovském hostinci U Matky Hedviky roku 1715. Juráš svého druha zradil především kvůli žárlivosti, ale také kvůli bohaté odměně, jež byla vypsána na Ondrášovu hlavu. Nicméně ani sám zrádný Juráš - dalo by se říci téměř do roka a do dne - doplatil na svůj hanebný čin a kapitola jeho života se uzavřela na popravišti v Těšíně. Málokdo ovšem ví, že ještě před svým dopadením ukryl na neznámém místě ve Frýdku velkou část svého nakradeného bohatství, za kterým se 29. října vypravíme.

Termín prohlídky:
29. 10., 16.00 hod.

Sraz v TIC Frýdek na Zámeckém náměstí

Nutná rezervace na webu rezervace.ticfm.cz nebo na pobočkách Turistického informačního centra Frýdek≈Místek

přihlaste se k odběru a už vám nic neunikne