Zaniklý textilní průmysl ve Frýdku≈Místku ožívá. A to nejen díky komentovaným zážitkovým jízdám

Zaniklý textilní průmysl ve Frýdku≈Místku ožívá. A to nejen díky komentovaným zážitkovým jízdám

Publikováno: 08.06.2023 12:23

Textilnictví hraje v minulosti Frýdku-Místku výraznou roli. Letos je to již 191 let, kdy ještě v tehdy samostatném Frýdku vznikla první textilka. Postupně zde byly budovány různé textilní provozy, které patřily továrníkům především židovského původu. Ty byly po 2. světové válce znárodněny pod národní podnik Slezské bavlnářské závody. Po celou dobu utvářely vzhled Frýdku-Místku a do jeho architektury zasahují až dodnes.

Frýdeckomístecké turistické informační centrum díky zájmu nejprve bývalých zaměstnanců Slezanu, a nyní i turistů, provází od roku 2016 za historií textilnictví. V roce 2019 se turistický produkt Po stopách textilek ve Frýdku-Místku stal součástí projektu Moravskoslezského kraje Technotrasa a s nadcházející turistickou sezónou připravilo místní infocentrum spoustu novinek, kdy se spojilo s dalšími významnými subjekty ve městě, aby si návštěvníci odnesli ještě více zážitků.

V sobotu 17. června tak poprvé vyrazí do ulic Frýdku-Místku retro autobus Karosa ŠL 11 z roku 1980 spolu s průvodcem a zároveň bývalými zaměstnanci Slezanu a vezmou návštěvníky za příběhy, které se v textilkách psaly. V průběhu letního období je čeká celkem 9 zážitkových jízd, během nichž navštíví i bývalé provozy – ředitelství, tkalcovnu a přádelnu.

„První zastavení bude na ředitelství Slezanu, které je veřejnosti jindy nepřístupné. Zde uvidí tkalcovský stav z 19. století, modrotiskové formy a také unikátní litinové zábradlí. Odtud budou pokračovat kolem bývalých textilek do Slezanu 08, který je znám jako místo pro konání kulturních akcí a festivalů, a do Slezanu 05,“přibližuje průběh prohlídky ředitelka Turistického informačního centra Frýdek-Místek Monika Konvičná. Prostory Slezanu 05 obohacuje výstava textilnictví se vzorníky látek, fotopoint, kancelář mistra výroby zařízenou dobovým nábytkem a návštěvníci v nich zažijí šichtu na vlastní kůži. Navíc v nich budou v průběhu září a října probíhat tematické videoprojekce v podobě dokumentárního filmu z archivu podniku Slezan včetně krátkých vzpomínek bývalých zaměstnanců.

Tím však nabídka turistického produktu Po stopách textilek nekončí. V období prázdnin čekají na návštěvníky workshopy modrotisku na frýdeckém zámku a výstava o textilnictví v Záložně (býv. Moravia Bance). Edukační program Muzea Beskyd „Modrá je dobrá aneb jak modrotisk vzniká“ seznámí s původem a tradicí této techniky a budou si moci sami vyzkoušet dílčí část techniky modrotisku. Výstava v Záložně, kterou připravila KulturaFM, je pak věnována postupnému uzavírání textilních provozů Slezanu, jejichž průběh zachytil místní fotograf Lukáš Horký.

Celý koncept produktu Po stopách textilek ve Frýdku-Místku doplní nabídka doplňků do kuchyně s originálním modrotiskovým vzorem z Frýdku-Místku, které bude šít místní firma Wrap up, a které budou k zakoupení na pobočkách turistického informačního centra ve Frýdku a v Místku. Kdo si nevybere ze žádného termínu komentovaných prohlídek, si může rovněž v informačním centru zakoupit šifrovací hru, která je prostřednictvím šifer a hádanek provede na místa, která jsou spjata s textilní výrobou ve městě.

Kompletní nabídku turistického produktu Po stopách textilek včetně termínů najdou zájemci na webu www.visitfm.cz/textilky

přihlaste se k odběru a už vám nic neunikne