Po stopách textilek boduje. A chystá na letošní rok novinky

Po stopách textilek boduje. A chystá na letošní rok novinky

Publikováno: 07.03.2024 09:28

V pátek 1. března 2024 si v Ostravě převzali vítězové z rukou hejtmana Moravskoslezského kraje Jana Krkošky Ceny cestovního ruchu. Novinkovou kategorií v rámci vyhlášení byla také Cena hejtmana za přínos pro kraj za rok 2023. Tu získala jedna ze zastávek Technotrasy – turistický produkt Po stopách textilek ve Frýdku-Místku, za nímž stojí naše Turistické informační centrum Frýdek≈Místek.

„Tato cena je obrovským uznáním naší práce a závazku v oblasti podpory turistiky v Moravskoslezském kraji, a pro nás ve Frýdku-Místku. Rozvoj turistiky je nejen naší prioritou, ale také vášní. Snažíme se neustále inovovat a zlepšovat zážitek turistů. V loňském roce jsme náš letitý produkt vytáhli na výsluní a v jeho rozvoji pokračujeme i letos dalšími novinkami,“ říká ředitelka frýdeckomísteckého informačního centra Monika Konvičná.

 „Velké poděkování patří týmu našeho turistického informačního centra, jeho spolupracovníkům a také vedení projektu Technotrasa, bez jejichž zápalu bychom nemohli dosáhnout tohoto úspěchu. Toto uznání není pouze odměnou za toto úsilí, ale také motivací pro budoucí práci. Jsme pevně odhodláni pokračovat v rozvoji našich turistických atrakcí, aby naše město bylo pro návštěvníky ještě lákavější,“ doplňuje náměstek primátora statutárního města Frýdku-Místku Jakub Míček.


Karosou ŠL 11 za zážitky

Pokud návštěvníci nastoupí do historického autobusu Karosa ŠL 11, zažijí díky průvodcům cestu do historie textilnictví ve Frýdku-Místku. Komentované prohlídky připomenou jedinečnou industriální architekturu, skutečnou šichtu v textilkách a dřívější život jak z pohledu dělníků, tak i z perspektivy jejich majitelů. A hlavně spoustu pikantností, jelikož jeden z průvodců svůj celý profesní život zasvětil práci v tehdejším Slezanu.

Ani letos však frýdeckomístecké turistické informační centrum nezahálí a chystá v rámci Technotrasy další novinky. Autobus, zvaný Bobík, zaveze návštěvníky nejen do frýdecké části, ale nově i do té místecké. Na této trase je bude čekat prolnutí historie s modernou. Budou naslouchat místům, na kterých se odvíjely první nitě místeckého textilnictví, vydají se za pohnutými příběhy majitelů továren i dělníků, nahlédnou do vily Oskara Landsbergera, nebo odhalí tajemství místa, odkud pocházely cihly, které se používaly na stavbu textilek. Ve finále svou bránu otevře i místní firma DEVA F-M. s.r.o., kde nakouknou přímo do srdce výrobního procesu, v němž se snoubí nejmodernější technologie a špičkové materiály s ruční prací mistrovských švadlen.

Zapomenout se nesmí ani děti, které se vydají spolu s kostýmovaným průvodcem na dobrodružnou trasu plnou hravého objevování a pochopení světa textilního průmyslu ve Frýdku-Místku. Na této trase se malí účastníci stanou na chvíli štrachjpudlíky a zažijí, jaké to je pracovat v textilním průmyslu. Trasu oživí interaktivní prvky a na konci čeká na všechny malé dobrodruhy malá odměna i soutěž.

Všechny komentované prohlídky je možné si rezervovat na webu rezervace.ticfm.cz. Veškeré informace k produktu Po stopách textilek jsou dostupné na našem webu ZDE.

přihlaste se k odběru a už vám nic neunikne

Přihlášením potvrzujete souhlas se zpracováním osobních údajů.