Po stopách textilek ve Frýdku-Místku

Čas. náročnost:
2,5 - 3

Po stopách textilek ve Frýdku-Místku

Poznejte Frýdek-Místek v dobách, kdy byl na svém vrcholu textilní průmysl, který ho proslavil.


Seznamte se s vývojem textilnictví v našem dvojměstí. Poznáte tehdejší život z obou stran mince. Jak život dělníků, bez nichž by manufaktury nemohly fungovat, tak jejich samotné majitele, bez kterých by zase ony podniky nemohly vzniknout.

Textilní průmysl v celém regionu má velmi dlouhou tradici, jež svými kořeny sahá mnohem dál než pouze do 16. století, kdy soukenické cechy v obou městech obdržely artikule od své vrchnosti.

Tkalcovský stav či kolovrat byl součástí většiny domácností; zatímco v letních měsících hospodáře zaměstnávaly sezónní práce na poli, přes zimu to bylo vytváření textilií. Hotové výrobky se prodávaly na výročních trzích nebo byly od drobných vesnických tkalců skupovány obchodníky.

Vznik textilních továren ve Frýdku i Místku v průběhu 19. století pomáhal utvářet ráz obou měst podobně jako ve století následujícím jejich znárodněním a sloučením vzniklé Slezské bavlnářské závody.


Cena komentované prohlídky 1800,- Kč, každá další osoba 120,- Kč.


Počet zájemců o prohlídku je minimálně 15 osob ve skupině, maximálně 30 osob. Prohlídku je možné objednat minimálně 14 dnů před konáním akce. V případě zájmu kontaktujte Turistické informační centrum Frýdek-Místek na e-mailu melotikova.tana@ticfm.cz nebo na tel. čísle 731 158 271.

přihlaste se k odběru a už vám nic neunikne

Přihlášením potvrzujete souhlas se zpracováním osobních údajů.